Trwają zmasowane kontrole u niemieckich pośredników i w polskich firmach delegujących opiekunów do Niemiec.
Niemieccy ubezpieczyciele zorientowali się, że polskie firmy odprowadzają składek w systemie MIDI-JOB i MINI-JOB oraz w innych formułach „uproszczonych” i naruszają w ten sposób zasady prawidłowego naliczania składek.
Ten tzw. system niemiecki delegowania jest w ostatnich miesiącach kwestionowany przez niemieckiego fiskusa i służby kontrolne sprawdzające prawidłowość obliczania składek na ubezpieczenia socjalne.
Tzw. niemiecki model zatrudnienia praktykowany przez wiele polskich firm polega na odprowadzaniu składek w Niemczech od zaniżonej kwoty (kilkaset euro) oraz podatku od wynagrodzeń w Polsce od podobnej kwoty.
System taki nie jest poprawny z kilku powodów:
- Umowa zlecenia jest w ocenie niemieckich organów skarbowych, ZOLL i Federalnej Agencji Zatrudnienia umową o pracę i w zakresie podatku od wynagrodzeń polska firma przynajmniej dla opiekunów przebywających w Niemczech dłużej niż 183 dni musi odprowadzać podatki od wynagrodzeń. Opiekunowie na koniec roku mają prawo do zwrotu tego podatku w zaznaniu podatkowym. Nieodprowadzanie podatku od wynagrodzeń przez polskie firmy opiekuńcze jest przestępstwem skarbowym. Opiekunowie coraz częściej zwracają się do niemieckich organów skarbowych o przeprowadzenie kontroli w polskich firmach delegujących w systemie niemieckim i nieodprowadzających podatku od wynagrodzeń zgodnie z niemieckimi przepisami.
- Działalność większości polskich firm delegujących opiekunów w tzw. „niemieckim modelu” sprowadza się do rekrutacji i wysłania opiekunki zgodnie z zamówieniem rodziny niemieckiej lub pośrednika niemieckiego i nosi znamiona użyczenia pracowników z tym skutkiem, że wszystkie opiekunki delegowane przez taką firmę podlegają opodatkowaniu wg niemieckich zasad i na koniec roku mają prawo do zwrotu tego podatku w zaznaniu podatkowym. Także i w tym przypadku nieodprowadzanie podatku od wynagrodzeń przez polskie firmy opiekuńcze jest przestępstwem skarbowym.
- Najpoważniejszym „grzechem” polskich firm opiekuńczych stosujących „niemiecki model zatrudnienia” jest oszustwo (stanowiące przestępstwo – par. 266a StGB – niemieckiego kodeksu karnego) na szkodę niemieckiego organu rentowego, kasy chorych i opiekunki w zakresie składek socjalnych. Opiekunki zarabiają najczęściej 1.700,00 euro netto i więcej, ale podstawa wymiaru deklarowana przez nieuczciwe firmy wynosi najczęściej ok. 600 euro (tzw. Midi-Job). Opiekunki zgłaszające takie nieprawidłowości niemieckim urzędom otrzymują wyrównanie w zakresie składek oraz mogą dochodzić roszczenia o wypłatę zaległych wynagrodzeń (Mindestlohn) za pracę i dyżury.
System ten jest poza tym coraz mniej rentowny – koszty pozapłacowe rosną z roku na rok, a polskie i niemieckie biura obsługujące płacowe (Lohnbüro) i doradcze „sprzedające” polskim firmom ten model nie zapewniają firmom skutecznego wsparcia w postępowaniach kontrolnych.
Na najbliższej Konferencji dla Praktyków w Krakowie przedstawimy strategie działania w postepowaniach kontrolnych oraz strategie wyjścia z tego nielegalnego modelu i rozpoczęcia legalnego delegowania.
Po konferencji odbywają się spotkania indywidualne B2B między polskimi agencjami opieki i niemieckimi pośrednikami.
Kancelaria Brighton&Wood i ELYSIUM obsługują od ponad 20 lat polskie firmy działające w branży opieki domowej w Niemczech:
Biura Brighton&Wood i ELYSIUM: www.BrightonWood.com/biura | www.Elysium-Europe.eu/biura
Niemiecka branża opieki to żyła złota dla polskich agencji opieki, ale także liczne miny, mielizny i ryzyka związane z zamierzonym lub niezamierzonym łamaniem przepisów.
Serdecznie zapraszamy na pierwszą w 2023 r. Konferencję dla Praktyków poświęconą legalnemu delegowaniu opiekunów do Niemiec.
Konferencję poprowadzi osobiście „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Uczestnicy dowiedzą się, co jest warunkiem koniecznym zbudowania lidera rynku opieki. Dowiedzą się też, dlaczego wielkie firmy opiekuńcze tracą swoją rolę lidera, albo wręcz stają się „firmami w kryzysie”. Tomasz Major wie, o czym mówi: w ostatnich kilkunastu latach z jego pomocą, bazując na jego modelach delegowania, dokumentacji i strategiach przynajmniej dwóch przedsiębiorców urosło od zera (start-up) do lidera rynku opieki domowej w Niemczech. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. W branży opieki Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wypowiedział głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
„Legalnie – nielegalnie: delegowanie i zatrudnienie w branży opieki w Niemczech – w jaki sposób skutecznie prowadzić biznes, zarabiać nieprzeciętnie i zbudować imponującą firmę, a następnie ją … sprzedać.”
Konferencja dla Praktyków
16 luty 2023 r. 11.00 – 14.00. Get together/lunch 14.00 – 16.00. Sala Konferencyjna Brighton&Wood - Kraków, Hotel Conrad****, ul. Josepha Conrada 29
Prawo | podatki | A1 | optymalizacja kosztów | kontrole | dokumentacja
Reforma niemieckiego systemu opieki | norma DIN SPEC 33454
Polskie i niemieckie modele zatrudnienia i delegowania | kalkulacje | modele porównawcze
Kształcenie opiekunów zgodne z normą DIN SPEC 33454 i z SGB XI
Cudzoziemcy z innych krajów UE i spoza UE
Fenomen nielegalnego zatrudnienia opiekunów w Niemczech
- Nielegalne zatrudnienie u rodzin – nielegalne delegowanie przez polskie spółki w modelu składki skumulowanej – patologia samozatrudnienia – opiekunowie jako franczyzobiorcy – zatrudnienie bez ubezpieczenia socjalnego i bez ochrony na wypadek choroby oraz wypadku – patologiczne i zakazane modele (mini-job, midi-job)
- Nielegalne zatrudnienie i delegowanie obywateli krajów trzecich (human traffic w opiece domowej, zatrudnienie i delegowanie na czarno, zaniżanie wynagrodzeń, nieodprowadzanie składek i podatku od wynagrodzeń)
- Nielegalne zatrudnienie w Niemczech w branży opieki: liczby
- Nielegalne zatrudnienie w branży opieki: wiodący wkład niemieckich pośredników, ich stowarzyszeń oraz niektórych organizacji dobroczynnych w rozwój szarej strefy
- Silne lobby w Berlinie: więcej pracy na czarno, więcej pracy nierejestrowanej, bezlitosny wyzysk opiekunek
Legalne zatrudnienie i legalne delegowanie
- Polskie i niemieckie modele zatrudnienia i delegowania opiekunów do Niemiec
- Kalkulacje wynagrodzeń netto, kosztów pracodawcy/zleceniodawcy, kosztów dla klienta (podopiecznego i jego rodziny)
- Ryzyka
- Analizy porównawcze
- Który model jest prostszy? Który bardziej opłacalny? Który model da się skalować?
- Uwagi z dwudziestoletniej praktyki obsługi polskich firm delegujących opiekunów do Niemiec przez Kancelarię Brighton&Wood
Formularze A1 dla opiekunów delegowanych do Niemiec a obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych w Niemczech
Legalne delegowanie do Niemiec
- Umowy i dokumentacja
- Zdolność do delegowania
- A1, delegowanie z formularzem A1, delegowanie bez formularza A1
- Wyłudzanie w ZUS formularzy A1, anulowanie A1 przez właściwe urzędy i konsekwencje dla firm delegujących
- Podatek od wynagrodzeń
- Opodatkowanie agencji opieki
- Kalkulacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Poprawna lista płac, poprawne wyliczenie składek i podatku od wynagrodzeń
- Kalkulacje wynagrodzeń netto, kosztów pracodawcy/zleceniodawcy, kosztów dla klienta (podopiecznego i jego rodziny)
- Optymalne modele delegowania opiekunów do Niemiec
Minimalne wynagrodzenie – czas pracy – dyżury – czas wolny
- Ogólna płaca minimalna – wynagrodzenie minimalne w opiece
- Ewidencjonowanie czasu pracy
- Najnowsze orzecznictwo Federalnego Sądu Pracy oraz Krajowego Sądu Pracy w sprawie czasu pracy, dyżurów oraz okresów wypoczynku opiekunki delegowanej do Niemiec
- Fala pozwów przeciwko niemieckim pośrednikom i polskim firmom
Delegowanie opiekunów do niemieckich domów opieki – zakładanie i prowadzenie domów opieki w Polsce
Delegowanie do Niemiec opiekunów z innych krajów UE (Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa etc.) przez polskie firmy
Delegowanie do Niemiec opiekunów spoza UE (Ukraina, Białoruś, Bośnia etc.) przez polskie firmy
Kształcenie opiekunów zgodne z normami DIN i zgodnie z SGB XI
Systemy franczyzowe i inne „twarde” systemy „partnerskie” – jak z nich wyjść, jak wypowiedzieć umowę wielkiej korporacji?
- Zalety prowadzenia własnej agencji opieki
- Minusy systemów franczyzowych; jak franczyzobiorca/partner i jego cały dorobek biznesowy sprzedawany jest nieznanemu inwestorowi z branży finansowej
- Dlaczego duże systemy franczyzowe i „partnerskie” ulegają erozji i nie mają przyszłości?
- Wypowiadanie umów franczyzowych
- Przejmowanie klientów a ochrona przewidziana w umowach franczyzowych oraz w przepisach prawa
- Zakładanie niezależnych firm pośredniczących, zagranicznych agencji opieki i nabywanie udziałów w firmach z branży opieki
Zakładanie polskiej agencji opieki
Nabywanie/sprzedaż agencji opieki w Polsce
DIN SPEC 33454: powrót do średniowiecza, czyli: jak niemieccy pośrednicy strzelili sobie w kolano
- Staroświecki model: dlaczego niemieccy pośrednicy mają coraz większy problem ze znalezieniem polskich partnerów
- DIN dla niemieckich pośredników: marnotrawstwo kosztów i czasu na nic nie warte kwity i … brak korzyści dla opiekunów i podopiecznych
- DIN dla polskich agencji opieki: krytyczna opinia Niemieckiego Instytutu ds. Norm (Das Deutsche Institut für Normung e.V. (DIN))
Delegowanie w 2023 r.
- Zmiany w prawie o delegowaniu
- Wzrost kosztów delegowania
- Dyskusje n/t reformy systemu opieki domowej w Niemczech
Formularz zapisu na seminarium: https://delegowanie.pl/rejestracja
W spotkaniu wezmą udział polskie agencje opieki i niemieckie firmy pośredniczące w pozyskiwaniu zleceń.
Po spotkaniu Tomasz Major zaprasza wszystkich uczestników na lunch, który będzie okazją do dyskusji i do nawiązania kontaktów biznesowych.
Ze względu na praktyczny charakter spotkań liczba uczestników spotkania została ściśle ograniczona max. do 50 uczestników. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na praktyczny i techniczny charakter spotkania oraz na ograniczoną liczbę miejsc prosimy przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, uczelni, organizacji pracodawców, a także kancelarii prawnych i podatkowych o niezgłaszanie się na Konferencję. Adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych zapraszamy na specjalistyczne szkolenia dedykowane dla wolnych zawodów.
Formuła spotkań organizowanych przez Izbę Pracodawców Polskich i portal Delegowanie.pl nie zmieniła się od ponad 20 lat: na spotkania nie są zapraszani ani urzędnicy szkodzący polskim firmom, ani teoretyzujący naukowcy proponujący rozwiązania nierentowne, niebiznesowe i nierealne, ani prawnicy, którzy rozpoczynają przygodę z delegowaniem i na skórze firm delegujących uczą się transgranicznego zatrudnienia. Na spotkania nie mają wstęp przedstawiciele związków zawodowych i innych organizacji oraz firm reprezentujących pracowników i zleceniobiorców delegowanych. Wiedza przekazywana jest przez naszych ekspertów w formule bezpośredniego i pogłębionego spotkania z firmami. Pozwala to na swobodną wymianę doświadczeń bez obawy, że urzędnicy będą przysłuchiwali się dywagacjom przedstawicieli firm, a naukowcy na łamach prasy bulwarowej i w innych mediach komentowali niepoprawne ich zdaniem praktyki. Spotkania mają charakter praktycznych warsztatów w wąskim gronie, podczas których omawiane są konkretne rozwiązania dla firm. Doświadczeni praktycy omawiają konkretne przypadki rozstrzygane przez sądy oraz praktykę poszczególnych instytucji polskich i zagranicznych. Uczestnicy spotkań zabierają ze sobą konkretne rozwiązania dla firm i odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują w codziennej pracy.
W związku z ogromnym rozwojem firm z branży opieki uprzejmie informujemy, że od 2022 r. działa jedno okienko dla wszystkich firm delegujących opiekunów do Niemiec:
Kancelaria Brighton&Wood, ELYSIUM i Global Employment stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system kompleksowego wsparcia.
Kompleksowa obsługa firm delegujących opiekunów do Niemiec
prawo i podatki | księgowość | kadry | płace
optymalizacja | A1 | cudzoziemcy z UE i z krajów trzecich | DIN SPEC 33454 | kontrole ZUS, PIP, ZOLL
Berlin | Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje
- Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors - Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje
- ELYSIUM | kadry | płace | księgowość - Warszawa | Kraków | Opole
- GlobalEmployment | 24-Stunden-Pflege aus Osteuropa | Beratung für Pflegevermittler | Berlin
Kancelaria Brighton&Wood, ELYSIUM i Global Employment stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system kompleksowego wsparcia. Obejmuje ono m.in.:
Konsultacje na temat prawidłowego i zyskownego delegowania opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Modelowa Dokumentacja dla opiekunów delegowanych do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Modelowa Dokumentacja kontraktowa dla firm delegujących opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Modelowa Dokumentacja Płacowa |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Norma DIN SPEC 33454
|
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje GlobalEmployment 24-Stunden-Pflege aus Osteuropa | Beratung für Pflegevermittler Berlin |
Sprawy procesowe z ZUS oraz z opiekunami i kontrahentami |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Audyt w zakresie prawidłowości i optymalizacji delegowania opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Stała obsługa prawna dla firm delegujących opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Stała obsługa kadrowo-płacowa w zakresie delegowania opiekunów do Niemiec |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
System naliczania płac dedykowany dla firm delegujących opiekunów do Niemiec |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Konsultacje kadrowe dla firm delegujących opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Konsultacje Płacowe ELYSIUM dla firm delegujących opiekunów do Niemiec |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Optymalizacja w zakresie kosztów delegowania opiekunów do Niemiec |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Obsługa w zakresie uzyskiwania formularzy A1 dla opiekunów kierowanych do Niemiec |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Obsługa w postępowaniach kontrolnych w kraju (ZUS, PIP, administracja podatkowa etc.) |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Obsługa w postępowaniach kontrolnych w Niemczech |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Opiniowanie dokumentów i korespondencji od niemieckich instytucji |
Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors Warszawa | Kraków | Opole | Lotnisko Radzieje |
Przygotowywanie dokumentów kadrowo-płacowych – polskich i niemieckich w postępowaniach kontrolnych w Polsce i w Niemczech |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Obsługa kadrowo-płacowa w trakcie postępowań kontrolnych w kraju i w Niemczech |
ELYSIUM | kadry | płace | księgowość Warszawa | Kraków | Opole |
Konsultacje dla niemieckich pośredników w zakresie
|
GlobalEmployment 24-Stunden-Pflege aus Osteuropa | Beratung für Pflegevermittler Berlin |
Audyty polskich spółek delegujących - na zlecenie niemieckich pośredników Stały nadzór nad działalnością polskich spółek delegujących - na zlecenie niemieckich pośredników |
GlobalEmployment 24-Stunden-Pflege aus Osteuropa | Beratung für Pflegevermittler Berlin |
Obsługa w języku polskim i niemieckim.
Jeden wspólny punkt kontaktowy (wypełnij formularz, z zadzwonimy do Ciebie): www.InstytutOpieki.eu/kontakt
Kancelaria Brighton&Wood obsługuje od ponad 20 lat polskie firmy działające w branży opieki domowej. Tomasz Major to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. W branży opieki Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wypowiedział głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
Na profilu Facebook Delegowanie.pl | Facebook umieszczane są aktualne informacje n/t legalnego i zyskownego delegowania w Europie.
Formularz zapisu na seminarium: https://delegowanie.pl/rejestracja